Coaching

 

A coachingról egy kicsit bővebben…
Mi is az, hogyan segíthet, mit jelent a life coaching, stb.

Mi az a coaching?

A coaching egy személyi fejlesztő folyamat, célorientált, egyénre szabott, strukturált konzultációk és gyakorlatok sora. Célja az ügyfél (coachee) személyes képességeinek, meglévő erősségeinek azonosítása, fejlesztése, az elakadások, problémák megoldásának segítése.
Az ügyfél jelen és jövőbeli problémáira fókuszálva segít a célok pontos meghatározásában, az elakadások feloldásában.

Mi nem coaching?

A coaching nem tanácsadás vagy mentorálás.
A saját életét, az adott helyzetet az ügyfél ismeri a legjobban, ezért a coach nem tanácsot ad, hanem kérdéseivel, alkalmazott technikáival hozzásegíti az ügyfelet a saját megoldásainak felszínre hozásában, kialakításában, s a számára leginkább megfelelő megoldás kiválasztásában.
Fontos, hogy a coach ugyan rendelkezik pszichológiai ismeretekkel, de nem feltétlenül pszichológus vagy pszichiáter, s a coaching nem terápia, vagyis a coach csak lelkileg egészséges ügyfelekkel dolgozik.

A coaching nem terápia.

Mi az a Life coaching?

Míg a Business coaching és az Executive coaching elsősorban cégeknek, szervezeteknek, azok vezetőinek segít, addig a Life coaching bárkinek (főleg magánszemélyeknek) nyújt segítséget életszervezési, életvezetési gondjai megoldásában. A Life coaching folyamata mind a magánéleti, mind a munkahelyi problémák esetén segíthet.
A Life coaching formáját tekintve lehet személyes- (leggyakoribb), párkapcsolati-, szülő-kamasz-, illetve családi coaching.

Milyen területeken segít?

A coach képes segíteni, ha az ügyfél

      • egy nehéz élethelyzetben, vagy feladat-végrehajtásban elakadt,
      • konfliktusát akarja rendezni,
      • problémamegoldását, helyzetkihasználását javítaná,
      • sikeresebb, hatékonyabb akar lenni,
      • egyensúlyt, összhangot teremtene életszerepei között,
      • stresszel való megküzdését javítaná,
      • kreativitását fejlesztené,
      • sikeresebben alkalmazkodna a változásokhoz,
      • önismeretét fejlesztené,
      • kommunikációs problémáit szeretné megoldani, kapcsolatait javítani,
      • szeretne rossz szokásaitól megszabadulni,
      • szeretne a motivációvesztés ellen tenni.

Ezeket főként személyes coaching keretén belül.

Mindezek mellett a coach akkor is segíthet, ha családi-, szülői-, vagy párkapcsolati problémáit kívánja megoldani. Ezekről itt olvashat bővebben.

Hogyan segít a coach?

A coach a beszélgetések alkalmával segít a probléma azonosításában, fejleszti az ügyfél önismeretét, megerősíti készségeit, segít, hogy a coachee meg tudja fogalmazni céljait és megvalósítsa azokat. A coaching során az ügyfél a coach segítségével megtalált megoldásokat tesztelheti is, és eközben kiválaszthatja a számára legjobban működő változatot. A coaching végére a gyors- és hatékony problémamegoldás módszere is elsajátítható.

Melyik a helyes út?

Honnan tudhatja, hogy melyik az a coach, aki tud Önnek segíteni?

Fontos az eredményes közös munkához, hogy a coach és a coachee között kialakuljon egy őszinte és bizalmas légkör. Az első találkozón mindig azon van a hangsúly, hogy megismerjük egymást és az adott problémát, tehát ez tulajdonképpen egy ismerkedős, helyzetfeltáró ülés. Ennek végére általában kiderül, hogy tudunk-e együtt dolgozni vagy sem. (Nálam ez az első, ismerkedős találkozó ingyenes, így szinte „tét nélkül” próbálhatja ki a coachingot.)

Hogyan néz ki egy coaching folyamat velem?

A coaching konzultációk során mindenekelőtt abban segítek az ügyfélnek, hogy pontosan megfogalmazza céljait, és az ezek elérését akadályozó főbb nehézségeket. Ezután támogatást nyújtok számára, hogy rájöjjön, mit és hogyan kell másképpen tennie, hogy áttörést érjen el céljai megvalósításában. Végül visszajelzéseimmel biztosítom, hogy a közös munka során kijelölt úton maradjon, az eltervezett cselekvéseket végrehajtsa és céljait elérje.

Hogyan néz ki egy coaching ülés?

Meddig tart egy coaching folyamat?

Ez változó, mivel minden ügyfél a saját tempójában fejlődik, halad a kiválasztott cél felé. Általában 4-5 találkozó elegendő szokott lenni, de komplex cél esetén akár 10 alkalom is lehetséges.

Mennyi ideig tart egy találkozó?

A találkozók általában 60 percesek, 1-2 heti rendszerességgel, de ez minden esetben az adott ügyfél igényeitől függ.

Az ülések pontos helyszínét, időtartamát és díjazását egyedi megállapodás alapján az ügyféllel közösen határozzuk meg.

Mi az a telefonos coaching? Miben más mint a személyes találkozók?

Előfordulhat, hogy akár a körülmények, akár az ügyfél döntése miatt, személyes találkozó nélkül, telefonon keresztül zajlanak a konzultáicók. Azt leszámítva, hogy a két fél nem egy helyiségben tartózkodik a beszélgetések alatt, a coaching menete nem sokban különbözik a személyes coaching ülésektől. Természetesen egy kicsit személytelenebbé válik ezáltal a konzultáció, ugyanakkor ez még korántsem jelenti azt, hogy ez a forma kevésbé hatékony lenne.

Mi az coaching a természetben, és miben tér el a hagyományos coaching ülésektől?

A coaching ülések nem zárt térben, irodában zajlanak, hanem a szabadban. Ez akár egy városon belül is megoldható, pl. egy parkban. Egy séta közben, a természetbe kimozdulva a coaching segítségével fejlődhet, oldhatja meg problémáit, elakadásait az ügyfél. A természetre a folyamatban nemcsak egy helyszínként lehet tekinteni, hanem mint egy „segítőtársra” a coach mellett.

Bővebben erről itt olvashat.

Hogyan kapcsolódik össze a coaching és a grafológia?

A coaching nem tanácsadás, mint azt már kifejtettem korábban. A grafológiának viszont van egy tanácsadás része, amikor az elemzést közösen átbeszéljük az ügyféllel. Így felmerül a kérdés, hogy akkor hogyan lehet összeegyeztetni a coachingot a grafológiával?
A coaching szempontjából a grafológiát, mint eszközt használom fel, természetesen igény szerint. Ezt akkor ajánlom, ha az ügyfél az önismeretét szeretné fejleszteni, hiszen a coachinghoz (is) elengedhetetlenül szükséges a megfelelő önismeret.
Emellett a grafológiát, mint önálló szolgáltatást is lehet kérni – személyiségkép készítés.

Helyileg hol van lehetőség személyes találkozóra?

A személyes találkozók helyszíne jelenleg Tatabánya, illetve Budapest.
Az online coaching, illetve a telefonos coaching természetesen az ország bármely pontjáról igénybe vehető.

Ha felkeltettem érdeklődését és szeretné kipróbálni a coachingot, keressen meg!

Elérhetőségeim